Z okazji Światowego Dnia Zwierząt ruszyły licytacje, które mają wesprzeć zwierzaki. Wyjątkowe, nietypowe i niepowtarzalne zestawy 5 płyt winylowych z różnymi gratisami są już w zasięgu ręki. Cała wylicytowana kwota zostanie przekazana Przytulisku jako darowizna, a w zamian 5 osób otrzyma płyty plus niepowtarzalne torby ekologiczne zachęcające do adopcji lub posiadania przyjaciela na czterech łapach, przepiękne, pyszne ciasto upieczone przez samego Artystę lub… kawę w jego towarzystwie.
Projekt GejxRap to pierwsze na polskim rynku muzycznym (a zwłaszcza w środowisku hip-hopowym) wydanie, manifestujące potrzebę równego traktowania wszystkich, niezależnie od płci, orientacji i poglądów. To pokojowa „odezwa” do szanowania siebie nawzajem.
– Gdy zacząłem wchodzić w dorosłość i chciałem żyć normalnie, mieć wizję założenia rodziny, zbudowania domu, to poczułem, że w tym kraju mi o tym nie wolno myśleć… tzn. myśleć wolno, ale nie mam takiej perspektywy. Dostrzegłem, że są rzeczy nie do przeskoczenia. Dotarło do mnie, że np. nie chcę chodzić z moim facetem za rękę nie dlatego, że tego nie lubię, ale dlatego, że się boję, że nie mam wystarczającego komfortu w sobie. A totalnym motorem do działania był listopad 2020 roku i strajki kobiet. Wtedy też napisałem utwór „Nie rusz mnie”, chyba najmocniejszy utwór na albumie. Zrozumiałem, że wiele rzeczy leży mi od dawna na sercu i czas o tym opowiedzieć, a że zawsze słuchałem rapu, to wybór był prosty – opowiada o swojej twórczości Drinu.
Płyta Projekt GejxRap to manifest, który ma pomóc ludziom, którym w pewnym sensie jest gorzej, którzy nie zawsze mają swój głos, a warto go zabrać. Jest to pierwszy w Polsce tego typu album rapowy. Na krążku jest 12 utworów, ale na płycie winylowej, która trafia na licytację na rzecz Przytuliska dla Zwierząt w Głownie, jest dodatkowo jeszcze bonus track. To nostalgiczny, jesienny utwór stworzony we współpracy z Maylen, polską wokalistką. Na płycie odnaleźć można także współpracę z warszawskim producentem St. Elmo czy gościnny udział raperki Gonix.
– Swoje od środowiska hip-hopowiego mi się za to oberwało, ale stwierdziłem, że jeśli ja zbiorę pierwsze cęgi, to może innym będzie już łatwiej innym robić podobne rzeczy. – wyjaśnia artysta.
Od początku inicjatywa miała na celu komuś pomóc. W pierwszej chwili ludziom, a później zwierzętom. Drinu wraz ze swoim Partnerem niejednokrotnie odwiedził Przytulisko w Głownie, razem wzięli też udział m.in. w świątecznej akcji „Paczka dla Zwierzaczka”.
– To pierwsze schronisko, w jakim byłem, z którego wychodzi się z uśmiechem, bo choć te zwierzęta marzą o domu i miłości, to widać, że jednocześnie one już go mają i mają tę miłość, a szukają po prostu rodziny. Dlatego ja szukałem pomysłu, jak możemy pomóc schronisku.
Cały zysk z licytacji płyt winylowych Projekt GejxRap na trafi jako darowizna na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie, które opiekuje się Przytuliskiem.
LICYTACJE:
Płyta powstała przy współpracy między innymi z producentem St. Elmo oraz pochodzącym z Ukrainy inżynierem dźwięku EKMixmaster. Utwory zarejestrowano w studio „Tu Wolno Palić” oraz… w kuchni Drina 😊
Zobacz klip do utworu „Tacy sami”:
Drinu (ur. 1993 r.), a właściwie Jędrzej Demianiuk, pochodzi z Lublina, choć ostatnią dekadę życia związał z Warszawą. Prywatnie prowadzi firmę w branży doradztwa związanego z pozyskiwaniem i rozliczaniem funduszy Unii Europejskiej.
Rap jest dla niego furtką do podzielenia się ze światem swoją historią i przemyśleniami. To także powrót do dawnego zamiłowania do słowa pisanego. W hip-hopie pozostaje wierny brzmieniom boom-bapowym, nawiązującym do rapu z lat 90tych zza oceanu. W 2021 r. miał premierę jego debiutancki album „Projekt Gej x Rap” promowany singlem „Tacy Sami”. Utwór wyprodukował St. Elmo, a teledysk zrealizowało BRAVE BOY Studio. Prywatnie związany z pewnym Węgrem.